wtorek, 14 sierpnia 2012

30# Opowieść niewiernej. Magdalena Witkiewicz

Cześć po dosyć  długiej przerwie od pisania :)
Miałam wrzucić jakiegoś posta dotyczącego mojego urlopiku, no ale muszę przyznać że bardzo się rozleniwiłam. Nie miałam siły napisać czegokolwiek, nawet tego że napiszę później ;)
Posta wyżej wspomnianego zamieram wrzucić za jakieś dwa dni, gdy wreszcie zrozumiem cóż to takiego się stało z moją komórką, że nie chce się prawidłowo podłączyć do komputera by pobrać zdjęcia (tak jest, znów zrobiłam zdjęcia komórką, które jak zapewne już wiecie są oszałamiającej jakości) ;)
Ale dziś wieczorem postanowiłam się zmobilizować i wreszcie napisać coś, co mam nadzieję da się przeczytać, zanim umrę <ponownie zresztą> w tym upale. Tak więc piszę szybko i lecę na balkon odtańczyć taniec deszczu :)

Opowieść niewiernej


Podstawowe informacje:
Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: lipiec 2012
Liczba stron: 224


Moja opinia:
Początkowo gdy zobaczyłam że do Włóczykijki doszła nowa książką od razu chciałam się dowiedzieć jaki tym razem to tytuł. Zobaczyłam że to Opowieść Niewiernej, książka, o której nigdy w życiu nie słyszałam, tak samo jak i samej autorce. Jednakże jej tytuł tak mnie zaintrygował, że postanowiłam przejrzeć opinie na jej temat. Przeczytawszy jaka to ta książka jest świetna postanowiłam zapisać się w kolejkę do niej. I tak doszło do tego, że zabrałam się za jej lekturę. Jednak czy było warto?

Niewierna – jakże to oskarżająco brzmi! Lecz co sprawiło, że Ewa, młoda żona, zdradziła męża? Czyż Maciek nie był pracowity i uczciwy, czyż nie poświęcał każdej wolnej chwili na budowę ich wspólnego domu? Czego brakowało Ewie, że zaczęła spotykać się z Pawłem, a potem z Michałem? Lekka w lekturze, a przecież ważka i pełna życiowej mądrości powieść o potrzebie miłości, zrozumienia i niezależności. Anatomia zdrady, przewrotna wiwisekcja związku małżeńskiego i barwny portret współczesnej polskiej kobiety, chcącej mieć dzieci i zwalnianej z pracy, bo może pójść na macierzyński i „zablokować etat”.

„Nie wiedziałam wtedy, ze z małżeństwem jest jak z nową posadą: ile na początku wynegocjujesz, tyle masz. Potem bardzo trudno zmienić warunki – zarówno pracy, jak i życia. Mechanizm działania jest dokładnie taki sam”


Czym właściwie jest zdrada? Jaka jest jej anatomia? Co do niej prowadzi?
Czy to tylko brak porozumienia między małżonkami, czy też tęsknota za adrenaliną towarzyszącą dawnym ukradkowym spotkaniom?


Początkowo nie spodziewałam się zbyt wiele po tej pozycji, jednak ucieszyłam się że mam okazję ją przeczytać, gdyż niejednokrotnie słyszałem wiele dobrego o chociażby Milaczku tejże autorki. Tak więc zabrałam się za czytanie... i muszę przyznać że pozycja ta wciągnęła mnie od pierwszych stron. Tę pozycję się po prostu pochłania. Może i historia nie jest zbyt długa, ale od początku do końca obfituje w coraz to ciekawsze wydarzenia, bezustannie mnie zadziwiała. Widać, że nie jest to paplanina o niczym, że autorka wie dobrze o czym pisze. Książka nie jest napisana utartym schematem - przeciwnie, cały czas zaskakuje czytelnika, jednocześnie nie pozwalając oderwać się mu od lektur.

Zachwyciły mnie też doskonałe kreacje głównych bohaterów. Ewa i Maciek są małżeństwem. Ewa marzyła o pięknym weselu i długiej białej sukni. Maciek pragnął zaoszczędzić pieniądze, poprzez o wiele tańszy ślub cywilny. On najwyżej cenił sobie pracę ceniła pracę, ona pragnęła miłości, rodziny. Żyli w jednym domu, ale jednak obok siebie. Co sprawiło że Ewa zdradziła męża? Obojętność jej męża, łaknienie uczuć, czułości? Czy to powód, dla którego znalazła sobie kochanka, przyjaciela..?

"Kiedyś myślałam, że miłość polega na tym, że nie dostrzegamy wad drugiej osoby. Teraz jestem przekonana, że byłam w błędzie. Miłość to przede wszystkim akceptowanie wszystkich niedoskonałości partnera. Bo kocha się nie za coś, ale mimo wszystko." 

Powieść czyta się naprawdę błyskawicznie, a to dlatego, że jest tak dobrze napisana. Na pewno długo nie zapomnę tej spotkania z panią Witkiewicz. Zdecydowanie daje ona do myślenia i być może jej przeczytanie pomoże innym związkom w zbliżeniu się do siebie. Nastrojowa okładka tylko dopełnia całości. Z przyjemnością sięgnę i po inne powieści tej autorki. 


Moja ocena:
8/10

Książkę przeczytałam dzięki akcji Włóczykijka.


No i jak wy odnosicie się do tej pozycji? Zamierzacie sięgnąć, czy też na razie się wstrzymacie się z jej przeczytaniem? =3

19 komentarzy:

 1. Ja na razie się wstrzymam, gdyż raz, że mam co czytać, a dwa, że ta książka niekoniecznie mnie zainteresowała.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja zamierzam sięgnąć! zdecydowanie i jak najszybciej! :) słyszałam juz o tej ksiązce i juz ją zapisałam na listę lektur :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Poważnie pomyślę nad zakupem tej pozycji :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam, a raczej pochłonęłam. Polecam również
  3wa

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś mam wrażenie, że to nie dla mnie ; p

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dziękuję za miłą recenzję;))) Magda Witkiewicz

  OdpowiedzUsuń
 7. wszędzie dookoła napotykam się na recenzje tej książki, ale mnie jakoś szczególnie do lektury nie ciągnie

  OdpowiedzUsuń
 8. No proszę, chwytliwy tytuł i Twoja recenzja zachęcająca :) Także zobaczymy, może ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w dalekich planach czytelniczych :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej autorce, chętnie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. I ja muszę ją dorwać a potem przeczytać. Z przyjemnością:))

  OdpowiedzUsuń
 12. Witamy po przerwie! :)

  A jeśli chodzi o książkę - po tylu pozytywnych recenzjach + tej twojej mam ją już w planach na przyszłość! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapraszam do czytania opowieści na moim blogu wwww.spirit-guard.blogspot.com ! :)
  Historia opowiada o życiu chłopaka interesującego się okultyzmem i zjawiskami paranormalnymi, Doriana, którego życia diametralnie się zmienia, gdy pewnego słonecznego dnia podeszła do niego dziwna dziewczyna oznajmująca mu, że widzi podążającego za nim ducha. Jest ona tzw strażnikiem dusz. Jako wysłannik Boga, ma ona za zadanie pomagać błąkającym się po świecie duszom stać się aniołami i jednocześnie bronić przed sługami diabła, którzy próbują je pochwycić w celu zwiększenia swojej "armii". Dusze są karane poprzez brak dostępu do nieba za popełnienie w poprzednim wcieleniu samobójstwa. Jak się później okazuje, dusza podążająca za Dorianem nie przyczepiła się go przypadkowo.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mama czytała, równiez zachwalała, ale to na pewno nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. In the beginning of the 11th Century the represents of Christianity is able to banned the duel form
  einvigi and holmgangr as lawfully accepted means to solve a dispute, and at the same time the berserkr and the beserksgangr was made illegal.
  The adobe reader is what you need to download e
  - Book in PDF format. You also need to know how you are
  going to publish your book and you have 3 choices:
  .

  my weblog ... free pdf ebook download

  OdpowiedzUsuń
 16. The 2010 National Elevator Pitch Competition awarded 3 winners and 4 honorable mentions.

  Aside from being resourceful, Filipinos are also known
  to be very creative. There are many email marketing consulting companies but they are good in talking and
  telling you what to do.

  my web blog The Design Entrepreneur Free Download

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli skomentujesz moje wypociny :]