piątek, 11 maja 2012

Warszawskie Targi Książki!

Witajcie znowu. We wtorek miałam napisać coś o nowych premierach, a wczoraj miał być Filmowy Czwartek, ale po prostu zapomniałam dodać wpisów. Do tego ci cali oTAGowani. ;) Pogubiłam się troszkę, ale zamierzam wrócić <jakoś> do dawnego rytmu. Postanowiłam dodać krótką notkę o Warszawskich Tragach Książki, z racji tego że trwają już od 10 maja. Po raz pierwszy żałuję, że nie mieszkam w stolicy, bo wtedy chętnie bym się tam wybrała ;) Miłego dnia tym, którzy mają to szczęście i mogą sobie na nie wejść. Ja muszę się zadowolić informacjami z LC o tym, jak to jest tam wspaniale. A, no i jeszcze wirtualne targi ;)


3. edycja Warszawskich Targi Książki odbędzie się w dniach 10-13 maja w Pałacu Kultury i Nauki
w Warszawie. W Targach weźmie udział kilkuset wystawców z Polski i 18 krajów: Australii, Armenii, Azerbejdżanu, Belgii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Rosji, Szwecji, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Autorzy
W stoiskach wydawców oraz na specjalnie w tym celu zaaranżowanej „Kanapie Literackiej” będzie można spotkać ponad 400 autorów. Kalendarz targowych wydarzeń pęka w szwach. Nie licząc spotkań autorskich w stoiskach wydawców, na targach odbędzie się około 250 wydarzeń skierowanych zarówno do specjalistów branży wydawniczej wśród których są: autorzy, wydawcy, poligrafowie, księgarze, bibliotekarze ci, którzy książkę promują i o niej piszą, przede wszystkim zaś do czytelników – zarówno młodych, jak i dojrzałych miłośników książki.
Na tegorocznych targach nie zabraknie gwiazd światowej literatury, do których niewątpliwie należy Jonatan Carroll (Dom Wydawniczy REBIS) – znany twórca fantastyki, od lat cieszący się niesłabnącą popularnością w Polsce. 
Gościem polskiego wydawcy książek Paula Coelho - oficyny „Drzewo Babel” i Warszawskich Targów Książki, będzie Carl Honoré – kanadyjski dziennikarz i publicysta, jeden z twórców i rzecznik idei ruchu Slow, autor książki „Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem", która właśnie trafiła na półki księgarskie.

Forum Nowych Technologii.
Ważną rolę na Warszawskich Targach Książki od pierwszej edycji odgrywa wykorzystanie i użytkowanie nowych technologii. Specjaliści z branży wydawniczej będą mogli wziąć udział w całodniowych piątkowych warsztatach poświęconych książce cyfrowej. Główne zagadnienia spotkań z cyklu „Książka cyfrowa w praktyce” to estetyka i specyfikacja książki elektronicznej, obecny stan i perspektywy rynku książki cyfrowej, szczególnie aktualne kwestie ochrony praw twórców i wydawców, zagadnienia z zakresu promocji i polityki cenowej. Warsztaty poprowadzą specjaliści z firm eLib.pl oraz Nexto.pl przy współudziale przedstawicieli firm bezkartek.pl oraz INPINGO.
W sobotę czytelnicy i użytkownicy książki cyfrowej będą mogli osobiście testować różne rodzaje nośników książki cyfrowej i poznać zalety różnych ich rodzajów. W sektorze nowych technologii znajdzie się też kawiarenka – e-book cafe (przygotowana przez bezkartek.pl i Murator EXPO), gdzie przy dobrej kawie można będzie skorzystać z czytników e-booków.

Wymiana książek
Lubimyczytać.pl zaprasza do odświeżenia swoich biblioteczek!
13 maja weź ze sobą książki na wymianę. Oprócz książek przyniesionych przez innych czytelników, będziesz mógł wybierać spośród nowości przekazanych nam przez wydawnictwa. Zasada jest prosta: zabierasz tyle książek, ile sam przekazałeś na wymianę.

Wystawy
Na targach można będzie obejrzeć 9 wystaw, 
wśród nich m.in. wystawę poświęcona szwedzkiemu nobliście Tomasowi Tranströmerowi, wystawa prac plastycznych uczniów szkół podstawowych dedykowana Astrid Lindgren, wystawa książek i ilustracji Tabu w sztuce dla dzieci, XXIII Biennale Ilustracji Bratysława - międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży, wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi Teatru Lalka, wystawa jubileuszowa Wydawnictwa Muchomor i ilustracji dziecięcych organizowana przez DużeK czy wystawa kreacji inspirowanych książką, związana z projektem Moda na czytanie.


Wirtualne Targi Książki pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl
Wirtualna edycja Warszawskich Targów Książki jest niezwykle ważnym elementem całego wydarzenia. 3. Wirtualne Targi Książki odbędą się w dniach 7 -20 maja 2012 roku. eTargi, dostępne pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl, są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki, odbywających się w dniach 10- 13 maja 2012 w Pałacu Kultury i Nauki. Osoby, które nie mogą, z różnych przyczyn, odwiedzić osobiście Warszawskich Targów Książki lub też nie będą miały okazji zapoznać się ze wszystkimi interesującymi je publikacjami na Targach w Pałacu Kultury i Nauki będą mogły odwiedzić wirtualne stoiska wydawnictw w Internecie. Wirtualne Targi Książki są świetną okazją do zapoznania się z bieżącą ofertą wydawnictw i innych podmiotów związanych z tworzeniem i obiegiem książek.


I co? Ktoś z Was ma tę przyjemność bycia tam osobiście?

10 komentarzy:

 1. Jak ja żałuję, że jednak nie będzie mnie na targach. Miałam je w planie, ale przyjaciółka, moje towarzyszka podróży, musi zostać, więc i ja sobie odpuściłam. Ajjj...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęścia akcja jest co roku ;)

   Usuń
 2. też żałuję, w tym roku nie pojawię się niestety na targach
  oby za rok się udało...
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, fajnie, tylko szkoda, że do Warszawy mam baaaaardzo daleko :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać nie jestem sama :)

   Usuń
  2. Z baaardzo małej mieściny, o której nikt zapewne nie słyszał, czyli z Grabowa nad Prosną ;)

   Usuń
 4. Byłam i przytargałam kilka obiecujących książek :D Aż chyba wstawię stosik... Szkoda tylko, że było tyle ludzi - w niektóre miejsca było naprawdę ciężko się dopchać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ja ci zazdroszczę możliwości bycia tam! ;)

   Usuń
 5. Mnie też nie będzie :-(

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli skomentujesz moje wypociny :]